MÖBLER / Stolar & FÃ¥töljer / Karmstol 16957247

nr 1695 7247

Karmstol

Rokoko, bemålad

Kondition: slitage

Utrop:

2.000 kr

Såld:

7.000 kr

måndag 21 april 2025
kl 20:23:06

Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.